Warszawa to miasto wyjątkowe, na terenie którego z architektonicznymi perełkami możemy się spotkać niemal na każdym kroku. Jednym z tych obiektów, którym w czasie wycieczki po stolicy koniecznie trzeba poświęcić swój czas, jest Pałac na Wodzie – najważniejsza budowla na terenie Łazienek Królewskich oraz miejsce, w którym gromadzone są cenne dzieła sztuki. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie czynniki decydują o jego wyjątkowości?
Czemu warszawski Pałac na Wodzie jest taki wyjątkowy?
Pałac na Wodzie powstał jako…barokowa Łaźnia, wzniesiona na terenach, które służyły mazowieckim książętom jako miejsce polowań. Barokowy pawilon został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren – pochodzącego z Niderlandów architekta, z którego dziełami w czasie wycieczki po Warszawie można się spotkać dość często. Barokowe Łazienki służyć miały marszałkowi wielkiemu koronnemu Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu. Był on nie tylko znanym i wpływowym politykiem, ale i miłośnikiem sztuki, w wolnym czasie zajmującym się dworską poezją. Pawilon ten został przebudowany w latach 1772–1793 przez Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera, którzy na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego kąpielowy pawilon przemienili w okazałą rezydencję, kojarzoną m. in. ze słynnymi obiadami czwartkowymi, w trakcie których król spotykał się z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i nauki.
Dlaczego warto poświęcić swój czas Pałacowi na Wodzie?
Pałac ten zachwyca już samym swym otoczeniem. Piękny park, na terenie którego można ujrzeć wiele ciekawych budowli i pomników, wzbudza zachwyt, podobnie jak staw, na którym powstała sztuczna wyspa. To właśnie na niej wznosi się słynny Pałac na Wodzie.
Ta klasycystyczna budowla jest obecnie siedzibą muzeum, które z pewnością warto zwiedzić. Można się z nim nacieszyć widokiem wielu cennych dzieł sztuki oraz wspaniałych wnętrz, w gronie których wyróżniają się: Gabinet Portretowy, Pokój Bachusa, Sala Balowa oraz pokój kąpielowy, który najpiękniej przypomina o pierwotnej funkcji tej niezwykłej budowli.