Mieszkasz w Warszawie i chciałbyś podjąć pracę jako opiekun osoby starszej? Pewnie zastanawiasz się, czy musisz mieć ukończoną szkołę w tym zawodzie. Może wystarczy krótki kurs? Oto pytania, na które odpowiedź znajdziesz w tym tekście. 

Opiekun osoby starszej – jakie wykształcenie i kursy warto mieć?

Europejskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Z tego względu praca dla opiekunki osób starszych w Warszawie jest łatwa do znalezienia. Ale co z kwalifikacjami? Decydując się na bycie opiekunem osoby starszej, warto mieć odpowiednie wykształcenie – niekoniecznie medyczne, choć do opieki nad seniorami poszukiwane są zarówno pielęgniarki, fizjoterapeuci, jak i doświadczeni pedagodzy. Im wyższe wykształcenie, tym możliwość znalezienia lepiej płatnej pracy, dzięki której można utrzymać siebie i całą rodzinę w tak dużym mieście jak Warszawa. Choć rosnące ceny wynajmu i zakupu mieszkań w stolicy to wciąż bolączka osób zamieszkujących Warszawę. 

Samo wykształcenie nie jest najważniejsze. Z powodzeniem opiekunami osób starszych mogą zostać osoby, które ukończyły szkołę zawodową, technikum czy liceum. Pracodawcy zwracają uwagę nie na świadectwo szkolne, a na ukończone kursy. Dodatkowo doceniane przez pracodawcę są kursy pierwszej pomocy oraz kurs opiekuna osoby starszej przygotowany w oparciu o podstawę programową kształcenia w tym zawodzie. Potwierdzeniem ich ukończenia jest otrzymanie certyfikatu. 

Jeśli nie masz czasu na stacjonarne uczęszczanie na kurs opiekuna osoby starszej, bo np. pracujesz lub nadal się uczysz, to coraz więcej szkoleń odbywa się online. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla zapracowanych. Całe szkolenie odbywa się przed komputerem. 

Opieka nad seniorem – jakie dodatkowe umiejętności warto posiadać?

W pracy opiekuna osoby starszej niezwykle ważna jest mobilność. W końcu musimy dojechać do domu seniora, a warszawskie metro nadal poszczycić się może tylko dwoma, dość krótkimi liniami. Z tego względu warto mieć prawo jazdy kategorii B, by móc bez przeszkód dojechać do domu opieki społecznej bądź prywatnego domu seniora. 

Opiekun osoby starszej powinien wyróżniać się dobrym zdrowiem oraz siłą fizyczną, co nie oznacza, że z wykonywania tej pracy wykluczone są kobiety. Istnieje bowiem wiele przydatnych technik transferu podopiecznych, które ułatwiają wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Opiekun czuwa także nad zdrowiem swojego podopiecznego, np. pilnuje podawania leków o stałej godzinie. Bardzo często, kiedy stan zdrowia seniora jest poważny, to właśnie opiekun osoby starszej pomaga w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, czesaniu się, goleniu oraz innych czynnościach związanych z zachowaniem higieny. Wymaga to dużych pokładów cierpliwości, a także odporności na stres i sporej dawki empatii.

Jak zostać opiekunem osób starszych w Warszawie? Podsumowanie

Chcesz zostać opiekunem osób starszych w Warszawie? Możesz szukać ogłoszeń na własną rękę lub skorzystać z agencji pracy. W ten sposób oszczędzasz sporo czasu i możesz liczyć na sprecyzowane oferty pracy z jak najwyższym wynagrodzeniem. 

Praca dla opiekunki osób starszych w Warszawie nie wymaga znajomości obcego języka. Mile widziane jest wykształcenie medyczne, bądź kurs opiekuna osób starszych, prawo jazdy i dyspozycyjność oraz kurs pierwszej pomocy potwierdzony certyfikatem. Pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na wcześniejsze doświadczenie, więc dobrze jeśli masz rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Może to być list rekomendacyjny. 

Jak sam widzisz, nie potrzeba wiele, aby zostać opiekunem osoby starszej w Warszawie. To zawód przyszłości, w którym mogą spełnić się zarówno kobiety jak i mężczyźni w każdym wieku.