W panoramie Warszawy miejsce bardzo ważne zajmują mosty. Na które z nich warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

5. Most Śląsko-Dąbrowski

Liczący sobie ponad 520 metrów długości Most Śląsko-Dąbrowski jest jednym z najspokojniejszych pod względem natężenia ruchu mostem w Warszawie. Zbudowany w latach 1947–1949 na filarach mostu Kierbedzia, stanowi obecnie istotną część Trasy W-Z. Dla mieszkańców Warszawy most ten jest ważnym łącznikiem pomiędzy Pragą a Śródmieściem oraz Wolą. Most ten zdobi kilka tablic pamiątkowych, przypominających o żołnierzach AK oraz powstańcach warszawskich, którzy właśnie na tym moście (lub w akcjach prowadzonych tuż przy nim) stracili życie podczas II wojny światowej.

4. Most Sierakowski

Most wantowy, łączący Mokotów z Pragą-Południe, jest jednym z najbardziej ruchliwych mostów w stolicy. Choć pierwsze plany jego budowy powstały już przed II wojną światową, na jego otwarcie trzeba było poczekać do 2002 roku. Most ten zalicza się do najbardziej ruchliwych mostów Warszawy. Liczy on sobie 500 m długości, a jego najbardziej charakterystycznymi elementami są dwa potężne pylony w kształcie litery H.

3. Most Gdański

Ten most powstał w latach 1957–1959 według projektu Janusza Ratyńskiego, w miejscu zniszczonego w 1915 roku mostu pod Cytadelą. Jest to most dwupoziomowy, o długości 406, 5 m. Dolny poziom przeznaczony został dla tramwajów, z kolei górny poziom – dla samochodów.

Ze względu na swą konstrukcję, most ten jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w panoramie polskiej stolicy.

2. Most Świętokrzyski

Most Świętokrzyski to jeden z ciekawszych mostów, jakimi może się pochwalić Warszawa. Oddany do użytku jesienią 2000 roku, jest najmniej uczęszczanym mostem stolicy, a jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w jej panoramie. Most ten połączył ze sobą Śródmieście i Pragę Północ. Jest to konstrukcja o imponujących rozmiarach.

Długość mostu wynosi 479 m, z kolei jego szerokość to 30, 8 m. Bliskość takich atrakcji, jak pomnik Syrenki na Powiślu czy nowoczesnego Centrum Nauki Kopernik sprawiają, że most ten na dobre zaistniał w świadomości zarówno Warszawiaków, jak i zwiedzających stolicę Polski turystów.

1. Most Poniatowskiego

Most Księcia Józefa Poniatowskiego (dawniej Mikołajewski) jest jednym z najbardziej znanych mostów w Polsce. Zbudowany w latach 1904–1914, może się pochwalić ciekawą formą oraz intersującą historią. Wykonany według projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego, Bronisława Plebińskiego i Wacława Paszkowskiego, intryguje cechami typowymi dla obiektów obronnych. Mowa tu o wieżycach znajdujących się przy wjeździe na most, których budowa została wymuszona przez wojskowe władze rosyjskie. Długość tego mostu przekracza 500 metrów, z kolei jego szerokość to ponad 21 metrów. Jego istnienie jest bardzo ważne dla takich

Warszawskie mosty to ciekawe obiekty. Ułatwiają one przeprawę przez Wisłę, stanowią też ważny element lokalnego krajobrazu. Za niektórymi z nich kryją się ciekawe historie, które w czasie wycieczki po stolicy warto poznać, za niektórymi – zdobycze najnowszej techniki, za którymi z kolei warto nadążać.