Warszawa jest miastem wyjątkowym, a wycieczki po jej terenie pozwolą każdemu z nas nacieszyć się widokiem pięknych budowli oraz okazałych rezydencji. W gronie tych obiektów, którym w trakcie zwiedzania polskiej stolicy z pewnością warto poświęcić swój czas, znalazł się pałac Krasińskich. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Jakie czynniki sprawiają, że rezydencja ta skutecznie przyciąga uwagę turystów spacerujących po warszawskich ulicach?

Pałac Krasińskich – to warto wiedzieć

Pałac Krasińskich to ciekawy zabytek dawnej architektury, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. W XVII wieku ta perełka barokowej sztuki zaliczana była to grona najpiękniejszych rezydencji w Warszawie. Zaprojektowana na przełomie XVII i XVIII wieku, jest jednym z wielu dzieł, jakie na terenie polskiej stolicy pozostawił po sobie Tylman z Gameren. Pałac ten został zbudowany dla ważnej postaci – Jana Dobrogosta Krasińskiego, pełniącego urząd starosty warszawskiego. Rozmach, z jakim zbudowano jego rezydencję, nie powinien być zatem dla nikogo zbyt wielkim zaskoczeniem.

Po Janie Kraińskim rezydencją tą zarządzali jego potomkowie. W latach 60-tych XVIII wieku budowla ta stała się własnością Rzeczpospolitej, a jej wnętrza – po przebudowie – stały się siedzibą Komisji Skarbu Koronnego. W XIX wieku gmach ten zaczął służyć władzy sądowniczej, a obecnie w jego murach chronione są najcenniejsze zbiory wchodzące w skład Biblioteki Narodowej.

Pałac Krasińskich to nie tylko piękna architektura, której w czasie wycieczki po Warszawie warto się uważniej przyjrzeć. To również piękne otoczenie, a przede wszystkim wspaniały ogród pałacowy, który rozciąga się na tyłach tej okazałej rezydencji. Barokowa brama prowadząca na jego teren, piękne alejki – oto czynniki, dzięki którym Ogród Krasińskich do dziś jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym i przez mieszkańców Warszawy, i przez zaglądających na teren tego miasta turystów.